آموزش رفوگری  فرش 

پیش از آموزش رفوگری  فرش لازم است نکاتی درمورد اینکه رفوگری چیست بدانیم:

 

 رفوگری و ترمیم فرش چیست

نگهداری از فرش از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا فرش ایرانی از زیبایی بالایی برخوردار است.

ولی با توجه به اصالت و قدمت این فرش ها گاهی این اتفاق میافتد که قالی ها آسیب میببنند و چون این فرش ها به دست هنرمندان ایرانی بافته شده است و از ارزش بالایی برخوردار میباشد اگر دچار آسیب و پارگی شوند آنها را ترمیم میکنند.ترمیم فرش ها باعث بازگرداندن زیبایی فرش و طولانی کردن عمر فرش میشود ترمیم فرش حرف و هنری است که باید توسط متخصص در این زمینه انجام شود.

آموزش رفوگری  فرش و همان ترمیم و بازسازی آسیب‌هایی که به فرش وارد شده است حرفه ای است که پس از قالیبافی به وجود آمده است.

و اینکه هر فرشی  ممکن است که در معرض پوسیدگی و آسیب قرار بگیرد. و همچنین با گذشت زمان دچار آسیب شود تا زمانی که خانه ها از فرش استفاده می‌شود هنر رفوگری نیز در جریان میباشد.

 رفوگری

تاریخچه رفوگری قالی

ترمیم و بازسازی فرش  به این دلیل اهمیت دارد که فرش هر چه عمر طولانی ترین کند ارزش آن بیشتر می شود و طولانی شدن عمر فرش و ماندگاری آن از ویژگی های فرش دستباف  می باشد زیبایی فرش دستباف با پا خوردن و نور بیشتر میشود ارزش و قیمت فرشهای دستباف با گذشت زمان بیشتر می شود به همین دلیل رفوگری باعث افزایش عمر فرش دستباف می شود.

ترمیم فرش برای رفع کجی سوختگی و پارگی فرش انجام میشود همچنین برای رفع آسیب های جزئی  فرش ریشه گیری شیرازه ،شیرازه دوزی رفع چروک انجام می شود و آسیب های جدی تر مانند پوسیدگی و سوختگی با مرمت بیشتر انجام میشود.

ترمیم و بازسازی فرش چگونه انجام میشود برای اینکه یک فرش ترمیم شود به وسایلی نیاز هست مانند چاقو قیچی سوزن نخ موم درفش  طناب های همرنگ فرش.

برای رفوگری فرش ابتدا فرش را می شویند سپس گره هایی که در فرش باقی مانده است به وسیله سوزن و درفش از فرش جدا میشود آسیبی که به فرد وارد شده از جدی و اساسی باشد فرش را در قاب قرار داده و سپس تارکشی و  گره کشی بر روی فرش انجام می شود تا فرش به حالت اولیه خود بازگردد.

اگر فرش دچار پیچیدگی و یا چروک شده باشد به وسیله‌ی نوارهایی از پشت محکم می کنند تا  فرش به حالت معمولی خود بازگردد. هر آسیبی که به فرش وارد می‌شود مانند بید خوردگی سوختگی پارگی پوسیدگی و غیره مرمت و ترمیم مخصوص به خود را دارد.

مزایای رفوگری قالی

وقتی فرشی رفوگری و ترمیم می شود باعث می شود که ارزش مادی و معنوی فرش بالا برود فرش دستباف هنر دست  دستت و ارزشی بالایی برخوردار می باشد  وقتی فرش رفوگری میشود عمر و زیبایی آن بیشتر می‌شود.

معایب رفوگری فرش

در بعضی مواقع هزینه‌های رفوگری فرش بسیار بالا است. ممکن است که ترمیم فرش باعث پایین آمدن ارزش تر شود فرشی که ترمیم نشده است از ارزش بالاتری برخوردار است و یا اینکه بعضی از ترمیم ها مانند رنگی به وسیله های ماژیک انجام می شود و از کیفیت فرش کاسته می‌شود.

وسایل لازم برای انجام رفوگری فرش

برای رفع کردن فرش نیاز به وسایلی هست که در بیشتر خانه ها یافت میشود بعضی از وسایل آن هم باید تهیه شود.

وسایلی مانند قیچی و وسایل برشی. وسایل برش عبارتند از چاقو. گوه تیز. تیغ تیز لبه دار برای بریدن قسمتهای  نامرتب و پاره شده فرش و همچنین قیچی که برای بریدن نخ و خامه از آن استفاده می شود.

سوزن.  طول این سوزن ۵ تا ۷ و نیم سانتیمتر است و باید یک سوزن محکم باشد و یا حتی با سوزن قلابدوزی نیز می توان استفاده کرد.

برای ترمیم قسمت های ریخته شده فرش و یا پرز های فرد باید از یک سوزن کج استفاده کرد.

نخ. بهترین نخ برای انجام رفوگری فرش نخ لینن استکه از استحکام و دوام بیشتری نسبت به نخ های معمولی برخوردار است.

نخل این در رنگ های مختلف و به شکل قرقره و یا کلاف در فروشگاههای قالی بافی وجود دارد.

اگر بخواهند بخیه هایی  روی فرش ایجاد کند باید حتما از رنگ همان فصل استفاده شود

انگشتانه. برای اینکه نوک تیز سوزن در زمان انجام کار در دست نرود از انگشتانه استفاده می‌کنند.

شیرازه:

شیرازه ها برای  لبه های فرش که بی محافظت هستند استفاده می شود شیراز ها را می توان از  فرش فروشی ها و یا فروشگاه های آنلاین خریداری نمود

ریشه. ریشه بیشتر فرش ها از پنبه می باشد اما خوب در بعضی از فروشگاه ها از نخ لنین استفاده می شود برای اینکه بدانیم چه مقدار ریشه نیاز داریم باید دو سمت فرش را اندازه گیری کنیم و به ازای هر متر فرش نیم متر ریشه اضافه تر بگیریم.

 خامه-فرش

خامه فرش:

خامه فرش بافی بهترین قسمت برای قسمت های فرش ساید شده است می باشد و خامه از استحکام بالا و ارتجاعی بودن برخوردار است همچنین اگر از فروشگاه ها نتوانستید خامه فرش را پیدا کنید می توانید از  نقشه های بافتنی همرنگ فرش نیز استفاده کنید.

 روکش وصله و آستر کردن فرش:

برای وصل کردن و سرد کردن فرش باید از وسایل محکمی استفاده کرد.

قلاب برای اینکه قرضهای ساییده شده و یا نخ هایی که از فرش بیرون زده است را داخل فرش ببریم  از قلاب استفاده می کنیم که قلاب دارای جنس پلاستیک و یا فلزی می باشد.

آموزشگاه رفوگری  فرش

بهترین و مناسب ترین آموزشگاه رفوگری  فرش و همچنین رفوگری چیست را در این مقاله بررسی میکنیم:

 

 رفوگری فرش چیست

رفوگری یک هنر محسوب میشه که در کنار هنر قالی بافی قرار گرفته است.

فرش ممکن است که چاره پارگی پوسیدگی سوختگی بید خوردگی شود و نیاز به بازسازی نیاز پیدا کند که این کار باید توسط متخصصین حرفه ای در زمینه فرش انجام شود.

آموزشگاه رفوگری فرش

هنر رفوگری فرش بعد از هنر بافت فرش به وجود آمده است هنر فرش بعد از گذشت مدت زمان ممکن است که دچار آسیب شود پس نیاز به رفوگری پیدا می‌کند.

تا زمانی که  فرش وجود دارد هنر رفوگری نیز وجود دارد هنر رفوگری مکمل و تکمیل کننده هنر فالی بافی می باشد.

ارزشمند بودن هنر رفوگری زمانی مشخص می‌شود که یک فرش گرانبها و قدیمی دچار سوختگی رنگ پریدگی پارگی پوسیدگی و غیره شود که در اینجا با دستان هنرمند یک رفوگر این آسیب برطرف می شود.

شخصی که قالیباف است باید تا حدودی از هنر رفوگری بهره مند باشد در زمان نیاز بتواند از این هنر استفاده کند.

قبل از رفوگری باید پشت و روی فرش بررسی شود و میزان آسیبی که به فرش وارد شده است در نظر گرفته شود.

از مواردی که فرش نیازی به رفوگری دارد.

۱.آسیب های وارده به فرش  بر اثر کهنگی سوختگی پاره شده گی رنگ پریدگی

۲. آسیب‌هایی مانند بریدگی با چاقو رطوبت و یا مواد شیمیایی

ابزار-و-سایل-لازم-در-آموزشگاه-رفوگری

مراحل پرداخت و مرمت فرش

 وسایل مورد نیاز برای مرمت فرش

۱.وسایلی مانند قیچی  درفش قلاب دم باریک سوزن در دو سایز کوچک و بزرگ نخ ابریشم نرخ پود نخ پنبه‌ای میخ کش اتو میخ کیله

۲.نخ ها در رنگ های مختلف  اگر قسمتی از قالی دچار رنگ رفتگی شده است باید از رنگهای رنگ رفته استفاده نمود.

۳. نقشه ی آن قسمت هایی از فرش که از بین رفته است و باید توسط قسمتهای سالم فرش تهیه شود.

۴. شیرازه دوزی: رفوگر باید آن نخ مناسب با رنگ شیرازه را به کار ببرد.

۵. پل سازی: اگرچله های اول و آخر فرش از بین رفته باشد رفوگر باید نخی هم رنگ چله های اول در فرش به کار ببرد.

۶.بید خوردگی: رفوی  فرش بید خورده پشت و روی آن متفاوت است.

۷. رنگرزی: برای اینکه رفوگر در هر شرایطی بتواند مواد مورد نیاز خودش را تهیه کند باید اصول رنگرزی را یاد بگیرد مسئله ممکن است که رنگهای قسمتی از فرش از بین رفته باشد و دیگر رنگی موجود در بازار همانند آن فرش نباشد پس  رفوگر باید این را آموزش دیده باشد که بتواند از رنگرزی استفاده کند.

۸. در بعضی از مواقع در هنگام رفوگری مشاهده می‌شود که رنگی که به کار برده شده است با رنگ فرش متفاوت است در اینجا رفوگر باید قسمت که رنگ آن متفاوت است را به مدت ۱۰ ثانیه  از اتوی نیمه گرم استفاده کند تا رنگ آن به حالت طبیعی در بیاید.

ابزار و سایل لازم در آموزشگاه رفوگری

وسایلی که در فوگری مورد استفاده قرار می دهد باعث بهتر شدن نتیجه کار خواهد شد این وسایل عبارتند از:

 شانه یا دفتین: ‏شانه ای که در رفوگری استفاده میشود با شانه ای که در بافت قالی مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت است . شانه مورد استفاده شده در رفوگری دارای دندان های بسیار ریزی می باشد و هنگام استفاده باید به تار و پود فرش نیز دقت کرد.

 

قلاب: وسیله دیگری که در آموزشگاه رفوگری مورد استفاده قرار می‌گیرد قلاب است از این وسیله برای بیرون کشیدن نخ خامه از میان تارها و قرار دادن نخ خامه استفاده میشود قلاب دارای انواع مختلفی هستند.

 چاقو: چاقو هایی که در آموزشگاههای رفوگری مورد استفاده قرار می گیرد انواع مختلفی دارند.

که عبارتند از چاقوی بی نوک چاقو و چنگال و چاقوی بافت.

 سوزن:  یکی دیگر از وسایل رفوگری سوزن است سوزن رفوگری با سوزن های معمولی متفاوت است و از قدرت و استحکام بیشتری برخوردار است و شکننده نیست.

از سوزن در رفوگری برای کوبلن زنی شیرازه دوزی تونه کشی و پود کشی استفاده می شود.

قاشین: ماشین وسیله ای است که بعد از اینکه قسمت آسیب دیده بافت شد فرورفتگی های پرز ها را اصلاح میکند

روش-بطلمه

ترمیم ریشه های فرش در آموزشگاه رفوگری

 ترمیم ریشه های فرش به روشهای زیر انجام می‌شود:

۱. روش بطلمه

۲. ریشه آماده

۳. ریشه کشی یا پیوند

۴. روش مغزی

۵. سر شکافتن فرش

ثبت سفارش انلاین

قالیشویی نارمک

قالیشویی تهران اوغلی زیر نظر اتحادیه میشوید قالیشویی نارمک قالیشویی نارمک از نظر موقعیت مکانی واقع در کلان شهر بزرگ تهران است.این قالیشویی به دلیل

ادامه ی مطلب »

قالیشویی الهیه

قالیشویی تهران اوغلی زیر نظر اتحادیه می باشد قالیشویی در الهیه در حال حاضر اغلب قالیشویی های فعال در سطح شهر با استفاده از دستگاه

ادامه ی مطلب »