×

از جمله سوالاتی که بعد از سوختگی فرش ماشینی پرسیده می شود این است که سوختگی فرش را چگونه برطرف کنیم .در صورتی که سوختگی بر روی فرش ماشینی توسط ذغال باشد ، شما باید در مرحله اول پرز های فرش که دارای سوختگی می باشد را قیچی نمایید و سپس بر روی جای سوختگی زغال روی فرش ، یک لایه شامپوی فرش بریزید و بعد از اینکه شامپو فرش بر روی قالی ماشینی خشک شد ، می توانید آن را جارو کنید. اگر هنوز جای سوختگی بر روی فرش وجود داشت شما می توانید از یک رنگبر ضعیف فرش نیز استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که نباید فرش بیش از حد خیس بشود و از صابون نیز برای فرش نباید استفاده کنید. در این مرحله شما می توانید یک جسم ( بهتر است دارای وزن زیادی نیز باشد ) را زیر فرش ماشینی قرار بدهید تا فرش بالا قرار بگیرد و عملیات خشک کردن فرش نیز زودتر انجام بشود. در صورتی که سوختگی فرش ماشینی به صورت عمیق باشد ، برای رفع آن شما نیاز خواهید داشت که فرش را به رفوگر بدهید تا ترمیم سوختگی فرش را انجام بدهد ، در غیر این صورت می توانید از روش گفته شده استفاده کنید.

سوختگی فرش با سیگار
ابتدا به کمک یک تکه کاغذ سنباده، روی لکه را تمیز کنید تا سوختگی‌ها از روی فرش سابیده شود. پس از آن سوختگی‌ها را به کمک یک دستمال پاک کنید. حالا به کمک یک قیچی کوچک، بدون آن‌که آسیبی به فرش برسد، سر پرزهای سوخته فرش را به آهستگی جدا کنید.
اگر هنوز آثار سوختگی روی فرش معلوم است، از آب اکسیژنه استفاده کنید. به ازای هر یک واحد آب اکسیژنه، ده واحد آب به آن اضافه کنید. با محلول حاصل سطح را تمیز کنید. در پایان، فرش را با آب بشویید و سطح آن را خشک کنید.

سوختگی فرش با ذغال
مراحل پاک کردن آن کاملا مشابه با تمیز کردن لکه سوختگی سیگار است. با این تفاوت که قبل از استفاده از آب اکسیژنه، جای سوختگی را با یک لایه ضخیم شامپو فرش بپوشانید و اجازه دهید خشک شود. سپس سطح آن را با جاروبرقی تمیز کنید. اگر سوختگی عمیق است، حتما ترمیم آن را به یک قالیشویی مطمئن بسپارید.
به هیچ عنوان برای شستشوی فرش از صابون و آب زیاد استفاده نکنید. فرش نباید بیش از حد خیس شود.

سوختگی فرش با اتو
لکه را بررسی کنید. اگر سوختگی در حد ایجاد شدن یک لکه زرد رنگ بود، به کمک پیاز می‌توانید آن را از بین ببرید. پیاز را دو نیم کنید و روی محل لکه قرار دهید. اما اگر سوختگی آن عمیق‌تر است، حتما برای رفو آن را به قالیشویی بسپارید.
در مورد موکت، می‌توانید محل سوختگی را با کاتر جدا کنید و یک تکه موکت تازه جایگزین آن کنید. محل را جاروبرقی بکشید تا سطح موکت یکدست شود.

سوختگی فرش با اجسام داغ
معمولا سوختگی با ظروف داغ مثل قابلمه و بشقاب داغ، آن‌چنان جدی نیست. از یک تکه یخ برای از بین بردن لکه استفاده کنید. سپس در جهت خواب فرش آن را جارو بزنید، تا یکدست شود.

ترمیم فرش معمولا کار دشواری‌ست که باید با دقت بالا انجام شود. پس مراحل از بین بردن لکه را با صبر و حوصله انجام دهید و هر زمان احساس نیاز کردید، از مشاوره یک متخصص قالیشویی بهره ببرید.

 

قالیشویی تهران اوغلی با بهره گیری از 50 سال تجربه